• Kamu Yararına Çalışan Uluslararası İnsani Yardım Derneği
  • 0 (212) 212 51 51
  • info@hakinsaniyardim.org.tr
  • Anasayfa'ya Git
  • (212) 212-51-51
  • info@hakinsaniyardim.com.tr
Haber, Detay

Afrika’da Kadın Olmak: Çadlı Kadınlar Günlük 20 TL Karşılığında Taş Kırıyorlar

Çad’da kadınlar günlük 20 TL karşılığında taş işçiliği yaparak geç saatlere kadar çalışmak zorunda.

Çad fakirlik, çatışma ve kuraklıkla boğuşan bir ülke. Bu ortamda, özellikle kadınlar, hayatın ağırlığını sırtlarında hissediyorlar. Taş kırma işi, Çadlı kadınların günlük hayatta karşılaştığı zorluklardan yalnızca biri. Günlük 20 TL karşılığında taş kırarak geçim mücadelesi veren kadınlar, güneş altında saatlerce çalışarak evlerine sıcak yemek götürebilmenin savaşını veriyor.

Naima, Çad'daki köylerden birinde yaşayan güçlü bir kadın. Çocuklarına bakmak, evi çekip çevirmek ve ailesinin ayakta durmasını sağlamakla yükümlü.

Başkente 18 kilometre uzaklıktaki köyü Bagachi, su ve elektrik gibi en temel ihtiyaçlardan bile yoksun. Geceleri zifiri karanlığa bürünen bu köyde halk, yaşamını mum ışığında sürdürüyor.

Üç çocuğuna bakması gereken Naima, köyündeki imkânsızlıklar nedeniyle başkent Encemine’de çalışmak zorunda.

Her sabah erkenden kalkıp güneş doğmadan yola koyuluyor. Şehre ulaşmak için sırtına aldığı çocuğuyla kilometrelerce yürüyor. Çıplak ayaklarla, tozlu ve yakıcı Çad güneşinin adeta kavurduğu yollarda yolculuk yapmasının tek nedeni, günlük geçim mücadelesinde ailesine destek olmak.

Bir yandan çocuklarını büyütmek için uğraşırken, diğer yandan ailesinin refahı için ter döküyor. Yüzündeki çizgiler, yaşadığı zorlukların belgesi adeta. "Yapabileceğim tek şey bu," diyor, "Tüm gün burada taş kırıyorum."

Kıtlık ve yoksulluk gibi sorunlarla karşı karşıya kalınan bölgede, bu işi yapmaktan başka çaresi olmadığını dile getiren Halima ise “Eğer yeterli miktarda toplayabilirsem 20 TL karşılığında satabiliyorum” diyebildi.

Çad'ın kuraklık ve yoksullukla boğuşan bölgelerinde pek çok kadın, bakıma muhtaç çocuklarına göz kulak olmanın yanı sıra uzak mesafeler yürümeli ve her gün bir dizi zorlukla başa çıkabilmeli.

Hak İnsani Yardım Derneği, Naima ve Halima gibi kadınların hayatlarını kolaylaştırmak adına projeler üretiyor. Onların hayatı, insan onuruna yakışır bir yaşam için yardım elini uzatmanın önemini hatırlatıyor.

 

Gıda Azlığı

Geç yıl Çad Devlet Başkanı Mahamat İdriss Déby imzası taşıyan kararnamede, insani yardım sağlanmazsa Çad nüfusunun tehlikeli bir durumla karşılaşacağı belirtilmişti.

Birleşmiş Milletler, 2021 yılı raporlarında nüfusunun üçte birini oluşturan 5.5 milyon Çadlının acil insani yardıma ihtiyaç duyduğunu aktarmıştı.

 

Çad’da İyilik Köprüsü

Aktif projeleriyle Çad halkına yönelik insani yardım faaliyetleri yürüten Hak İnsani Yardım Derneği, yardıma muhtaç kişilere kurban eti dağıtımı yapıyor, kumanya kolisi temin ediyor. Kuran-ı Kerim talebi olan bölgelere Kuran ulaştırıyor, süt keçisi ile kalkınmaya teşvik etmenin yanı sıra suya uzak köylerde kuyu açılışı gerçekleştiriyor. Katarakt projesi ile görme bozukluğu yaşayan Çadlılar ameliyat ediliyor. Ayrıca, kurulan ‘Halil İbrahim Sofraları’ vesilesiyle binlerce insana sıcak yemek sunuyor ve zekât, fitre ve sadakaları ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor. “Biz Ümmetiz” yetimhanesinde öğrencilere eğitim verirken onların ihtiyaçlarıyla ilgileniyor.

Dernekten yapılan açıklamada "Hak İnsani Yardım Derneği ihtiyaç sahiplerinin yanında durmak için çalışmalarına bir an bile ara vermiyor" ifadeleri kullanıldı.