• Kamu Yararına Çalışan Uluslararası İnsani Yardım Derneği
  • 0 (212) 212 51 51
  • info@hakinsaniyardim.org.tr
  • Anasayfa'ya Git
  • (212) 212-51-51
  • info@hakinsaniyardim.com.tr
Haber, Detay

Kıtlıkla Mücadele Eden Somali'ye Gıda Yardımı Yaptık

Kıtlık ve açlık ile mücadele eden Somali halkına gıda desteği sağladık.

Hak İnsani Yardım Derneği olarak kıtlık ve açlıkla karşı karşıya kalan Somali'ye gıda yardımı ulaştırdık.

 

Kuraklık, Açlık, Susuzluk, Hastalık…

2020’den bu yana yaşanan kuraklık nedeniyle Somali’de uzun yıllardır görülmeyen bir insanlık krizi yaşanıyor.

8 milyona yakın insanın kuraklıktan etkilendiği bölgede, yükselen fiyatlar nedeniyle yetersiz beslenmeye bağlı gıda krizi yaşanırken temel ihtiyaçlara ulaşımda sorunlar meydana geldi.

Kuraklık dışında susuzluk gerçeğiyle de karşılaşılan Somali’de, 4 milyona yakın insan içme, yeme ve temizlik için yeterli suya erişemiyor. Suyun olmaması halkın salgın hastalıklara yakalanma riskini de artırıyor. Tüm bunlara sağlık hizmetlerinin de yetersiz kalması eklenince ortaya insanlık dramı çıkıyor.

 

Yaralara Merhem Olma Çabası

Yaşanan bu krize karşı derneğimiz olarak bölgede yardım çalışmaları başlattık. Bu bağlamda Somali'deki 5 bölge ve 10 kampta 50 bin kişiye erzak dağıtımı yaptık.

Kuraklık ve açlıktan en çok etkilenen Baidoa’ya ulaştığımızda buradaki hastaneye ziyarette bulunduk. Kıtlıktan dolayı hastanede tedavi gören bebeklere süt, bez ve mama yardımı yapılırken annelerine de hediyeler verildi. Ayrıca hastanedeki çocuklar için tıbbi malzeme temin edildi. Burada yüzlerce insanın yaralarını sarmaya çalıştık.

Baidoa şehrinde yardım çalışmalarımız sürüyor.

Derneğimizin Dış İlişkiler Koordinatörü İmdat Avli, Somali'de başlattığımız yardım seferberliğinin öncüsünün, kıtlık sebebiyle göç ederken 10 yaşındaki oğlunu kaybeden Somalili Fatuma olduğunu aktardı.

Avli, "Bu zor günlerde Türk halkının Somali’ye olan desteğinin önemli olduğunun” altını çizdi.

 

Siz De Destek Olabilirsiniz

Somali’deki yardım çalışmalarına destek olmak için bu iyilik hareketine siz de katılabilir, yurt içinde veya binlerce kilometre uzaktaki ümmet coğrafyasında kardeşinizin yüzünün gülmesine vesile olabilirsiniz. Bağışlar, internet sitemiz üzerinden online olarak, ilgili hesap numaralarına EFT-havale yoluyla ya da 0212 212 51 51 numaralı telefondan detaylı bilgi alınarak yapılabilir.