• Kamu Yararına Çalışan Uluslararası İnsani Yardım Derneği
  • 0 (212) 212 51 51
  • info@hakinsaniyardim.org.tr
  • Anasayfa'ya Git
  • (212) 212-51-51
  • info@hakinsaniyardim.com.tr
Haber, Detay

İdlib'de Ailelere Yeni Yaşam Evleri İnşa Ettik

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib’de yetim ve engelli aileler için yeni yaşam evleri inşa ettik

2011 yılında başlayan savaşın 11 yılı geride bıraktığı Suriye'de yüzbinlerce sivil hayatını kaybederken yüzbinlerce insan da yaralandı.

Vahim bir insani krize sebep olan savaş nedeniyle 6.6 milyon kişi ülke içinde yerinden edildi. Savaştan kurtulanlar çadırlarda ya da metruk binalarda yaşamını devam ettirmeye çalışıyor. Çadır kentlerde 1.5 milyon insan yaşıyor ve yüzde 80’i kadınlar ile çocuklardan oluşuyor.

İnsanların temel ihtiyaçlara ulaşmakta bile zorluklar yaşadığı bölgede hayat, kış aylarında daha da zorlaşıyor. Soğuğa dayanıksız çadırlarda, donma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyorlar.

Dünyanın neresinde olursa olsun ihtiyaç sahiplerinin yanında yer aldığımız gibi Suriye’de de mazlumlara yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz.


Yaşam Evleri

Savaş yorgunu Suriye halkının ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonu ve “Bir Aradayız İdilib’in Yanındayız” sloganıyla İçişleri Bakanlığı’nın desteğiyle hazırlanan kampanyaya Hak İnsani Yardım Derneği olarak biz de destek oluyoruz.

Bu kapsamda “Biz Ümmetiz” sloganıyla Suriye'de evlerinden göç etmek zorunda kalmış, hayatlarını çadır kentlerde, zorlu şartlarda geçirmek zorunda kalan yetim aileler için yaşam evleri projesi gerçekleştirdik.

Yeni projeyle; 40 metrekare büyüklüğe sahip 1+1 olarak inşa edilen evler, mevsim ve çadırların olumsuz şartlarından etkilenilmemesi için tasarlandı. Banyo ve tuvaleti, mutfağı, temiz su ve elektrik tesisatı, kanalizasyonu, su deposu olan pencereleri demirli, beton çatılı evler inşa edildi.

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib’de yetim ve engelli aileler için inşa ettiğimiz evlerin şebekesi olup su ihtiyacı karşılanıyor.

2019 yılından bu yana başlattığımız Yaşam Evleri projesiyle, bağışçılarımızdan gelen destek doğrultusunda 5. etabı da tamamlayarak toplam 359 aileyi yeni yuvalarına kavuşturduk.

Savaşın başından beri gıda, sağlık ve barınma gibi pek çok alanda çalışmalar yürüttüğümüz Suriye’de, hayata geçirdiğimiz ev projeleriyle yüzlerce aile, çadırlardan kurtarılarak sıcak yuvalarına kavuşabildi.


“Hedefimiz Hiçbir Çocuğun Çatısız Kalmaması”

Hak İnsani Yardım Derneği Yönetim Kurulu Başkanımız Ali Gür, “Çadırlarda yaşam mücadelesi veren ailelerinin daha güvenli ortamda olmaları için evler yapıyoruz. Yaptığımız evleri, ailelere teslim ettik” diye konuştu.

Mazlum Suriye halkını desteklemeyi sürdüreceğimizi aktaran Gür; “Hedefimiz hiçbir çocuğun çatısız kalmaması.” ifadelerini kullandı.


Siz De Destek Olabilirsiniz

Yetim ailelerimizin gıda kolisi, kömür yardımı gibi acil ihtiyaçları, düzenli bir şekilde bağışçılarımız tarafından karşılanmaktadır.

Suriye’deki yardım çalışmalarına siz de destek olmak için bu iyilik hareketine katılabilir, yurt içinde veya binlerce kilometre uzaktaki ümmet coğrafyasında kardeşinizin yüzünün gülmesine vesile olabilirsiniz. Bağışlar, internet sitemiz üzerinden online olarak, ilgili hesap numaralarına EFT-havale yoluyla ya da 0212 212 51 51 numaralı telefondan detaylı bilgi alınarak yapılabilir.