• Kamu Yararına Çalışan Uluslararası İnsani Yardım Derneği
  • 0 (212) 212 51 51
  • info@hakinsaniyardim.org.tr
  • Anasayfa'ya Git
  • (212) 212-51-51
  • info@hakinsaniyardim.com.tr

BASINDA BİZ


Afrika Seyyar Dönme Dolap Projesiİlk kez bindikleri seyyar dönme dolap Kamerunlu çocukları sevindirdi


Hak İnsani Yardım Derneği gönüllülerinin İstanbul'da tasarladıkları ve Kamerun'a götürdükleri

seyyar dönme dolaba çocuklar büyük ilgi gösterdi.


Dernek gönüllüleri, daha önce pamuk şekeri makinesi götürerek sevindirdikleri Afrikalı çocuklar için bu kez seyyar dönme dolabı sürprizi hazırladı.

İstanbul'da gönüllüler tarafından tasarlanan seyyar dönme dolap, Kusseri şehrindeki bir yetimhanenin bahçesine monte edildi.

Burada gönüllülerin tüm süreci kaydettiği videoda yetimhanede kalan çocukların büyük mutluluk yaşadığı görülüyor. İlk kez dönme dolaba binen çocukların, yaşadıkları tedirginlik ve şaşkınlığın ardından doyasıya eğlenmeleri, kameralara yansıyor.

- "Çocukların duygu dünyalarına dokunmayı ihmal etmiyoruz"

Dernek gönüllülerinden Ahmet Turan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Afrika'da suya ulaşmak için kilometrelerce yürümek zorunda kalan insanlara yardım etmenin yanı sıra çocukların duygu dünyalarına, sevinçlerine ve mutluluklarına dokunmayı da ihmal etmediklerini söyledi.

Yetim çocuklara daha önce ilk kez pamuk şeker yemenin mutluluğunu yaşattıklarını hatırlatan Turan, şunları kaydetti:

"Türkiye'de 90'lı yılların geleneği haline gelen seyyar dönme dolabın çocuklar tarafından daha önce hiç kullanılmadığını fark ettik. Ellerine verdiğimiz ufak tefek oyuncaklarla dahi büyük mutluluk yaşayan çocukların, seyyar dönme dolabı gördüklerinde nasıl bir hale bürüneceklerini tahmin etmek pek zor olmasa gerek. Bizler de bir tek tebessüm için 100 kiloluk oyuncağı Türkiye'de sıfırdan yaptırarak Afrika'nın en ücra kabilelerine taşıdık, sokaklarda çamurdan yaptığı bebeği ile oynayan yavruların ayaklarına götürdük. Yetimhanede kalan çocuklar doyasıya eğlenerek ilk defa gördükleri seyyar dönme dolabın tadını çıkardılar."

Turan, çocukları mutlu etmek için çalışmalarının devam edeceğini sözlerine ekledi.

Afrika Pamuk Şeker Projesi

İlk kez pamuk şeker yiyen Afrikalı çocukların mutluluğu


Kamerun'a insani yardım amacıyla giden gönüllüler, çocukları sevindirmek için pamuk şeker makinesi de götürdü.


Afrika ülkesi Kamerun'daki bir yetimhanede kalan çocuklar, Türkiye'den insani yardım götüren bir yardım kuruluşu sayesinde, hayatlarında ilk kez pamuk şeker yemenin şaşkınlığını ve mutluluğunu yaşadı.

Hak İnsani Yardım Derneği, Kamerun'un Kusseri şehrindeki Zehra Yetimhanesi'ndeki çocukları sevindirmek için Türkiye'den pamuk şeker makinesi götürdü.

Yardım gönüllülerinin ikram ettiği pamuk şekerleri ilk defa gören ve tadan çocuklar, yaşadıkları tedirginlik ve şaşkınlığın ardından büyük bir sevinçle şekerleri bitirdi.

Gönüllülerden Ensar Gümüştaş dağıtım esnasında yaşadığı duyguları AA muhabiriyle paylaştı.

Gümüştaş, daha önce su kuyusu açtıkları, katarakt ameliyatı yaptıkları ve kıyafet dağıttıkları ülkede, çocukların pamuk şekerini bilmediğini fark ettiklerini ve bölgeye pamuk şeker makinesi götürmeye karar verdiklerini söyledi.

Yetimhanenin bahçesinde kurdukları makinenin çocukların dikkatini çektiğini anlatan Gümüştaş, şunları kaydetti:

"Yaptığımız pamuk şekerden önce korktular, sonra yemeye başladılar. Hem çok duygulandık hem çok sevindik. Bir saat sonra yorulduk, başka arkadaşlara bıraktık ve izledik.

Hayatımda ilk defa böyle bir duyguya kapıldım. Bir yandan boğazım düğümleniyor ve ağlamamak için kendimi zor tutuyordum, bir yandan da içimde dehşet bir sevinç vardı. O çocukların pamuk şeker yeme anlarını hatırladıkça yine aynı duyguya kapılıyorum. Hayatım boyunca o günü hiç unutmayacağım."